Wydawało się, że telewizory 3D były chwilową modą i – głównie ze względu na niewielką ilość treści wydawanych w tym formacie – odeszły w zapomnienie. Tymczasem powstają kolejne generacje ekranów autostereoskopowych wyświetlających trójwymiarowy obraz bez konieczności zakładania specjalnych okularów. Opracowano też technologię, która na bieżąco przetwarza każdy (!) obraz 2D w trójwymiarową produkcję. 3D powraca po raz kolejny, również w wersji mobilnej.
Jak dotąd żadne wyświetlacze 3D nie były w stanie przeskoczyć głównej wady technologii stereoskopowej, a mianowicie niewielkiej ilości treści wideo wydawanej w tym formacie. Właściciele telewizorów 3D mogą odtwarzać nieliczne filmy z trójwymiarowym efektem, ale większość produkcji kinowych i telewizyjnych oraz gier i tak muszą oglądać w 2D. Co ciekawe, w 2016 r. Samsung nie wprowadzi na amerykański rynek ani jednego nowego modelu telewizora 3D.
Inną często wymienianą wadę formatu 3D, a mianowicie konieczność zakładania na głowę specjalnych okularów, można z kolei uznać za pokonaną. Tak zwane wyświetlacze autostereoskopowe wyświetlające obraz 3D bez użycia gogli są w sprzedaży od kilku lat – zwykle są to średniej wielkości telewizory. Od czasu do czasu pojawiają się też nieliczne modele w segmencie urządzeń mobilnych.
Na targach Mobile World Congress 2016, które pod koniec lutego odbyły się w Barcelonie, przedstawiciele takich firm jak JSDigitech czy SuperD twierdzili, że popyt na wyświetlacze 3D, głównie w mobile’u, dopiero się rozwinie. Teraz to jeszcze nisza.
Po przeprowadzeniu rozmów z przedstawicielami dwóch wyżej wymienionych chińskich firm można było nabrać przekonania co do tego, że w najbliższych latach niektórzy producenci elektroniki użytkowej zaczną wmontowywać autostereoskopowe ekrany 3D w smartfony, tablety, laptopy, komputery i duże telewizory, a nawet w gogle wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Trzeci wymiar zyskają nie tylko zdjęcia i wideo, lecz także interfejs użytkownika.
Połączenie ekranu wyświetlającego obraz 3D bez okularów z czujnikami ruchu i gestów w smartfonie, tablecie czy cyfrowym nośniku reklamowym może zaowocować powstaniem trójwymiarowego interfejsu przypominającego hologram sterowany dotykiem i gestami.
Ekrany wyświetlające obraz 3D widziany bez okularów można kupić od kilku lat, ale co z dostępem do trójwymiarowych treści? Właśnie na tym polu pojawia się największa zmiana, która może zburzyć barierę powstrzymującą przyjęcie się na rynku wyświetlaczy 3D.

Amerykańska firma VEFXi Corporation zaprezentowała w Barcelonie prototyp mikroczipu, który na bieżąco przetwarza każdy obraz 2D w produkcję wyświetlaną z efektem przestrzennym bez konieczności użycia specjalnych okularów na autostereoskopowych urządzeniach mobilnych i stacjonarnych w rozdzielczości nieprzekraczającej 4K UHD. Opóźnienie wynikające z przetwarzania obrazu wynosi tu zaledwie jedną klatkę.
Na targach MWC można było znaleźć nie tylko różnej wielkości ekrany wyświetlające trójwymiarowy obraz bez konieczności zakładania specjalnych okularów, lecz także – co najważniejsze – prototyp czipu przetwarzającego na bieżąco zdjęcia, filmy i gry zapisane w formacie 2D w produkcje 3D.
W odróżnieniu od technologii wykorzystywanej do tej pory do uzyskania obrazu 3D (ten wymaga czasochłonnej pracy wielu ludzi i algorytmów) firma VEFXi opracowała bardzo wydajny sposób przetwarzania na bieżąco gotowego obrazu 2D w 3D. Technologia NeuralBrainTM Depth Synthesis (trwa jej procedura patentowa) określająca głębokość każdego piksela składającego się na obraz 3D działa podobnie jak komórki neuronowe i synapsy ludzkiego mózgu.
Aby dowiedzieć się więcej o zasadach działania nowego czipu, wynikających z niego możliwościach w projektowaniu interfejsów oraz tego, czym jest ekstremalna wirtualna rzeczywistość (E VR), obejrzyj wywiad wideo z Craigiem Petersonem, założycielem i prezesem firmy VEFXi, nagrany na targach World Mobile Congress 2016 w Barcelonie.
https://www.youtube.com/watch?v=GgINvqWqbWc
Craig Peterson przez 29 lat pracował w firmie Intel, gdzie zajmował się opracowywaniem mikroprocesorów i zestawów układów scalonych. W 2003 r. odszedł z korporacji i założył w Szanghaju dwa start-upy. Od grudnia 2010 r. prowadzi w Hillsboro w amerykańskim stanie Oregon firmę VEFXi. Na podstawie pierwszych dwóch generacji urządzeń sprzedanych klientom z ponad 30 krajów i ich opinii powstała najnowsza, trzecia generacja konwertera obrazu 2D w 3D.
Pytania dotyczące technologii opracowanej w firmie VEFXi można przesyłać na adres Craiga Petersona: craig@vefxi.com.
Spodobał Ci się artykuł? Postaw mi za niego kawę. Możesz przekazać mi dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami.