Druk, czip, klik

Zbliżeniowe bilety komunikacji miejskiej czy bezstykowe karty płatnicze to standard, do którego szybko się przyzwyczailiśmy. W ciągu kilku lat równie powszechne mogą się stać drukowane czasopisma z czipami NFC ukrytymi w papierowych okładkach czy stronach reklamowych, a także książki, opakowania produktów, etykiety, metki, ulotki, wizytówki i zaproszenia z miniaturową elektroniką, zacierające granicę między tradycyjnymi, materialnymi nośnikami informacji a światem online.

Arjowiggins Creative Papers, jeden z największych na świecie producentów papieru wysokiej jakości i opakowań dóbr luksusowych, burzy mur dzielący media drukowane i ich internetowe odpowiedniki, wprowadzając na rynek papier PowerCoat Alive. Każdy arkusz tego papieru zawiera elastyczny układ elektroniczny RFID łączący się ze smartfonami i tabletami wyposażonymi w technologię Near Field Communication. Po zbliżeniu urządzenia mobilnego do papieru PowerCoat Alive na ekranie wyświetlą się dane przechowywane w miniaturowym czipie.

W odróżnieniu od kodów QR będących jedynie linkami do zewnętrznych treści technologia NFC umożliwia przechowywanie danych w mikroczipie ukrytym w papierze oraz zbliżeniowe przekazywanie tych informacji do urządzeń mobilnych bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji.

Każdy arkusz PowerCoat Alive składa się z kilku warstw. Wewnątrz znajduje się papier PowerCoat XD zawierający elastyczną antenę – obwód ten jest drukowany przy użyciu atramentu zawierającego srebro – i mikroczip. Zewnętrzne warstwy to już typowy papier wysokiej jakości, który można wybrać z próbnika firmy Arjowiggins.

PowerCoat Alive papers credits TrendNomad
Część próbnika zewnętrznych warstw „cyfrowego papieru” PowerCoat Alive. Fot. TrendNomad.com

Papier PowerCoat Alive można zadrukowywać i wykańczać tak samo jak standardowy papier (z wyjątkiem tego, że w miejscach, w których znajdują się antena i czip, nie można wytłaczać wzorów ani umieszczać pieczątek). Arkusze otrzymane od producenta są gotowe do zadruku w technologii cyfrowej, offsecie, sitodruku i fleksodruku. W przypadku druku wypukłego (termodruku) zalecane jest przeprowadzenie testów na próbkach. Arkuszy PowerCoat Alive można też używać w atramentowych i laserowych drukarkach biurowych, o ile są one przystosowane do pracy na papierze o grubości od 170 do 420 µm.

Z uwagi na to, że układ elektroniczny ukryty w arkuszu jest niewidoczny, firma Arjowiggins zaleca nadrukowywanie na papierze symbolu NFC i ikony wskazującej miejsce znajdowania się czipa.

Papier PowerCoat Alive można zszywać i tworzyć z niego czasopisma i książki (o ile tylko elektronika nie znajduje się przy krawędziach arkuszy). Oczywiście opisywany papier nadaje się do recyklingu, można go też podrzeć czy spalić tak jak zwykłe kartki.

Standardowy czip NFC pracujący w częstotliwości 13,56 MHz jest kompatybilny z wieloma urządzeniami mobilnymi opartymi na systemach Android i Windows (urządzenia marki Apple mają zablokowaną tę funkcję). Układ elektroniczny ukryty w papierze nie jest wyposażony w baterię – do komunikacji wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej wytwarzanej z pola magnetycznego emitowanego przez zbliżane urządzenie mobilne.

Do wymiany danych między czipem a smartfonem czy tabletem dochodzi przy odległości nieprzekraczającej dwóch centymetrów. Aby uniknąć wystąpienia zakłóceń, papier nie może się znajdować na metalowej powierzchni ani być zanurzony w płynie. Przy właściwym przechowywaniu (elektroniki nie można ściskać) układ elektroniczny działa przez ponad pięć lat.

 

Przykłady zastosowań

1. Opakowania, etykiety, metki

„Cyfrowy papier” zastosowany w opakowaniach, etykietach i metkach umożliwia klientom używającym kompatybilnych smartfonów i tabletów sprawdzenie dodatkowych informacji o produkcie oglądanym w sklepie, upewnianie się, czy towar jest oryginalny, otrzymywanie zniżek na zakupy, rejestrowanie produktów w programach lojalnościowych czy szybki dostęp do internetowej instrukcji dotyczącej montażu czy użytkowania produktu.

https://www.youtube.com/watch?v=gXTiC-ya5sE

Jedną z pierwszych firm na świecie wprowadzających na rynek opakowania z technologią NFC jest polska firma kosmetyczna Alba1913. Powyżej można zobaczyć spot reklamujący opakowania Scan Me.

2. Ponawianie zakupu

PowerCoat Alive champagne

Czip NFC ukryty w opakowaniu (np. w etykiecie słoika z kosmetykiem czy butelki oliwy z oliwek) może być odnośnikiem do sklepu internetowego. Klient może złożyć zamówienie w momencie, w którym zda sobie sprawę z tego, że kończy się zawartość używanego opakowania i przyszedł czas na ponowienie zakupu.

3. Media drukowane

PowerCoat Alive magazine ad

Elektronika ukryta w okładkach czy stronach reklamowych może być odnośnikiem do dodatkowych treści o promowanym produkcie czy usłudze, linkiem do kuponów zniżkowych czy bezpośrednim łączem do sklepu internetowego.

4. Wizytówki

PowerCoat Alive business card

Osoby, które otrzymają wizytówkę z czipem NFC, mogą natychmiast zapisać dane kontaktowe nowo poznanej osoby w pamięci swojego telefonu. Wystarczy zbliżyć smartfona do takiego arkusza.

5. Bilety i zaproszenia na wydarzenia

PowerCoat Alive festival ticket

Klienci i goście mogą zapisać szczegóły dotyczące wydarzeń, na które się wybierają, w cyfrowym kalendarzu bez żmudnego przepisywania tekstu. Aby to zrobić, wystarczy zbliżyć telefon do papierowego arkusza z zaprogramowanym czipem.

6. Źródło danych

PowerCoat Alive invitation credits TrendNomad
Fot. TrendNomad.com

Papier i opakowania z wbudowanymi układami elektronicznymi są ciekawe nie tylko ze względu na dostarczanie informacji klientom w miejscach zakupu i konsumpcji czy ułatwianie im ponawiania zakupów w sklepach internetowych. Przede wszystkim mogą być one źródłem ogromnej ilości cennych danych dla producentów i marketingowców. Biznes zyska dzięki temu rozwiązaniu dostęp do bieżących informacji o skuteczności kampanii reklamowych prowadzonych w mediach drukowanych, zachowaniach i preferencjach swoich klientów czy miejscach wykorzystywania oznakowanych produktów.

 

Aby dowiedzieć się więcej o papierze PowerCoat Alive, obejrzyj wywiad wideo nagrany w części wystawowej konferencji IDTechEx, która pod koniec kwietnia br. odbyła się w Berlinie.

https://www.youtube.com/watch?v=G1TC23g7q_8

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania bohaterowi wywiadu dotyczące papieru PowerCoat Alive, możesz je wysłać mejlem na adres mark.heise@arjowiggins.com. Mark Heise jest inżynierem pracującym w Stanach Zjednoczonych, ale chętnie odpowie na wszystkie wiadomości i udostępni dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za sprzedaż papieru PowerCoat Alive w różnych regionach świata.

www.powercoatpaper.com

Spodobał Ci się artykuł? Może chcesz postawić mi za niego kawę? Gdziekolwiek jesteś, możesz mi przekazać dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie zebrane darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami, których nie znajdziesz w innych mediach.

Polecane artykuły