Grafika i las

W ramach festiwalu DesignMarch, który w połowie marca odbył się w Rejkiawiku, w stolicy Islandii zorganizowano dwie polskie wystawy. Pierwsza była zbiorem prac graficznych powstałych w różnych miejscach w Polsce, a druga – przeglądem prototypów budek lęgowych przeznaczonych dla zwierząt mieszkających w miastach. Oto wywiady wideo z kuratorkami wystaw pt. „Places of Origin: Polish Graphic Design in Context” oraz „Miasto i las”.

Agata Szydłowska, kuratorka wystawy pt. „Places of Origin: Polish Graphic Design in Context”, zebrała nie tylko prace graficzne, lecz także opowieści ich autorów oraz dokumenty i zdjęcia, by opowiedzieć w stolicy Islandii historie o złożonych związkach wybranych projektów z miejscami ich powstania lub inspiracji: polskim miastem, konkretną ulicą, blokiem, określonymi drzwiami czy szyldem.

Osoby odwiedzające wystawę mogły się dowiedzieć m.in. tego, jaki wpływ na typografię może mieć betonowa architektura, oraz tego, jak tradycje włókiennicze można połączyć z malarstwem awangardowym i tematem konfliktów dzielących drużyny piłkarskie. Obejrzyj wywiad wideo z Agatą Szydłowską, by poznać kilka historii o polskich projektach graficznych opowiedzianych w Rejkiawiku.

https://www.youtube.com/watch?v=l5wqGChhe58

Z kolei na wystawie pt. „Miasto i las”, której kuratorką była Ewa Solarz, pokazano dziewięć prototypów budek lęgowych przeznaczonych dla ptaków (jerzyków, wróbli, sikorek i bogatek), ssaków (jeży i nietoperzy) i owadów mieszkających w miastach. Większość zaprezentowanych projektów powstała specjalnie na tę wystawę. Przez wszystkie wystawione prace przemawiało pragnienie projektantów pogodzenia życia w mieście z bliskim kontaktem z naturą.

Autorzy prototypów budek lęgowych oparli swoje projekty nie tylko na własnych doświadczeniach (w tym na próbach walki z termomodernizacją budynków pozbawiającą ptaki schronienia), lecz także na konsultacjach z ekspertami z firmy Ussuri i Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, zawodowo zajmującymi się ochroną dziko żyjących zwierząt i zapewnianiem im odpowiednich schronień. Zapraszam na prywatne oprowadzanie po wystawie.

https://www.youtube.com/watch?v=sa9Ehivveds

Wystawa pt. „Places of Origin: Polish Graphic Design in Context” odbyła się w ramach programu promocji polskiego dizajnu za granicą koordynowanego przez Culture.pl, a wystawę „Miasto i las” zorganizował WILK – Otwarty Klaster Designu. Drugie z wymienionych wydarzeń odbyło się nie tylko dzięki częściowemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lecz także przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wystawy „Places of Origin: Polish Graphic Design in Context”, możesz je przesłać na adres Agaty Szydłowskiej oraz zespołu Culture.pl. Zapytania odnośnie do projektów zaprezentowanych na wystawie „Miasto i las” można kierować mejlem do Ewy Solarz.

Zdjęcie główne zostało wykonane przez Kosmos Project.

Culture.pl
Wilk-Klaster.pl

Spodobały Ci się wywiady? Może chcesz postawić mi za nie kawę? Możesz przekazać mi dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami, których nie znajdziesz w innych mediach.

Polecane artykuły