Medycyna w świecie GAFA

„Lekarze zostaną zastąpieni przez takie systemy jak Watson firmy IBM, który potrafi przetworzyć ogromną ilość danych w ciągu kilku sekund. Ludzie potrzebowaliby na przeprowadzenie takiej analizy wielu lat” – powiedział dr Laurent Alexandre podczas konferencji LeWeb.

Dr Laurent Alexandre podczas swojego wystąpienia na paryskiej konferencji LeWeb przekonywał, że w świecie zależnym od GAFA (to akronim od nazw korporacji: Google, Apple, Facebook, Amazon) specjaliści od IT – a to właśnie oni stanowią największa grupę słuchaczy na paryskiej konferencji – będą lekarzami przyszłości, i to przyszłości nie tak znów odległej. Zachęcam do obejrzenia całego zapisu wystąpienia, film trwa 20 minut. Osoby, które wolą się zapoznać z ideami dr. Laurenta Alexandre’a w krótszym czasie lub nie władają językiem angielskim, pod filmem znajdą tłumaczenia cytatów wraz ze zdjęciami wykonanymi podczas prelekcji.

https://www.youtube.com/watch?v=r3JIL_vFbm8

Francuskojęzyczny prelegent na początku swojego wystąpienia przeprosił za niewysoki poziom znajomości języka angielskiego. Mam nadzieję, że olbrzymia wiedza doktora z różnych dziedzin nauki w pełni rekompensuje odbiorcom językowe niedoskonałości. W polskim tłumaczeniu starałem się zachować równowagę pomiędzy wiernym przekładem słów autora a poprawnością językową.

Laurent Alexandre LeWeb IT Neurosciences credits Trend Nomad

„W nadchodzących latach system opieki zdrowotnej będzie się bardzo szybko zmieniał. Dziś jesteście specjalistami od informatyki, jutro będziecie bio- i neurohakerami. Medycyna stanie się dziedziną informatyki, informatycy będą przeprowadzali neuromanipulacje. Dojdzie do scalenia informatyki z neurobiologią”.

Laurent Alexandre LeWeb NBIC credits Trend Nomad

„Technologie NBIC – nanotechnologia, biotechnologia, informatyka i kognitywistyka – połączą się w jeden wszechświat, który radykalnie odmieni medycynę”.

Laurent Alexandre LeWeb 3 technological waves

„Nadciągają trzy fale zmian. Pierwszy etap już trwa: urządzenia elektroniczne można wszczepiać do mózgu, serca czy siatkówki, nosić je na kończynach etc. Druga fala będzie dotyczyła bioinżynierii i będzie polegała na wprowadzaniu zmian do ludzkiego kodu DNA i komórek. Koszty sekwencjonowania DNA spadają bardzo szybko: wykonanie pierwszego odczytu kosztowało 3 mld dol., dziś cena takiego badania wynosi tysiąc dolarów. Trzecia fala rozegra się na polu nanomedycyny, czyli medycyny mierzonej w skali nanometra. Harmonogram zmian przedstawia się następująco: obecnie dostęp do sekwencjonowania DNA się demokratyzuje, w 2020 r. komórki macierzyste i genetyczne manipulacje będą powszechne, a około roku 2025 nanomedycyna wejdzie do głównego nurtu”.

Laurent Alexandre LeWeb Physicians and data deluge credits Trend Nomad

„To prawdziwa rewolucja, ale lekarze jeszcze nie rozumieją tych zmian. Rewolucja dobra czy zła – to się okaże. Na lekarzy spadnie lawina danych. Badania mózgu, sekwencjonowanie DNA, urządzenia medyczne podłączone do internetu wiążą się z wytwarzaniem bardzo dużych ilości danych. Analiza biologiczna nowotworu jednego pacjenta generuje 20 tys. mld bajtów. Uporządkowanie tak ogromnej ilości danych jest bardzo trudne, ale prawo Moore’a nadal obowiązuje”.

Laurent Alexandre LeWeb Watsonisation of medicine credits Trend Nomad

„Lekarze zostaną zastąpieni przez takie systemy jak Watson firmy IBM, który potrafi przetworzyć ogromną ilość danych w ciągu kilku sekund. Ludzie potrzebowaliby na przeprowadzenie takiej analizy wielu lat”.

Laurent Alexandre LeWeb Physicians are not geeks Trend Nomad

„Problem polega na tym, że lekarze nie interesują się nowymi technologiami. Średnia wieku w tej grupie zawodowej jest wysoka. Nie jest to kultura oparta na danych, to bardzo konserwatywny świat. Lekarze stracą decyzyjność w kwestiach medycznych, ponieważ nie potrafią zarządzać danymi, nie rozumieją głębokiej analizy danych ani zbiorów big data. W 2030 r. lekarze będą pielęgniarzami”.

Laurent Alexandre LeWeb Economic value migration credits Trend Nomad

„Wartość ekonomiczna również ulegnie zmianie. Nastąpi migracja wartości: od leczenia lekami w kierunku wartości algorytmów, analizy danych, big data i technologii NBIC”.

Laurent Alexandre LeWeb WhatsApp Peugeot credits Trend Nomad

„Tego typu zmiany już widać w innych dziedzinach. Aplikacja WhatsApp: 5 lat, 55 pracowników, wartość wynosząca 22 mld dol. Peugeot: 100 lat, 100 tys. pracowników, wartość równa 10 mld dol. Algorytmy przechwytują całą ekonomiczną wartość”.

Laurent Alexandre LeWeb GAFA credits Trend Nomad

„Nowi gracze, zwłaszcza ci z kręgu GAFA – Google, Apple, Facebook i Amazon – będą mieli władzę. Głównymi rozgrywającymi w obszarze opieki zdrowotnej będą Google i Apple”.

Laurent Alexandre LeWeb Transhumanism credits Trend Nomad

„Obecni lekarze nie są transhumanistami, ale są nimi tacy gracze jak Google. Wiele osób zatrudnionych w Google’u jest zaangażowanych w ten ruch”.

Laurent Alexandre LeWeb To kill the death credits Trend Nomad

„Ich celem jest pokonanie śmierci. Google chce zwiększyć długość życia. Aby to osiągnąć, współpracuje z takimi firmami jak Calico. Ray Kurzweil wierzy, że pierwszy człowiek, który będzie żył tysiąc lat, już się urodził”.

Laurent Alexandre LeWeb Neurons transistors credits Trend Nomad

„Nasze neurony ewoluują bardzo powoli. Tranzystory zmieniają się bardzo szybko”.

Laurent Alexandre LeWeb Ray Kurzweil credits Trend Nomad

„Zdaniem Raya Kurzweila za trzydzieści lat sztuczna inteligencja będzie miliard razy potężniejsza od umysłów wszystkich ludzi. Kurzweil jest przekonany, że za 20 lat będziemy używali nanorobotów do łączenia naszych mózgów z internetem”.

Laurent Alexandre LeWeb Bill Gates credits Trend Nomad

„Bill Gates twierdzi, że do 2035 r. maszyny zastąpią wielu pracowników, w tym pielęgniarki”.

Laurent Alexandre LeWeb Google credits Trend Nomad

„Rządy niektórych europejskich krajów chciałyby, by Google zostało zlikwidowane. Moim zdaniem byłby to potworny błąd. System opieki zdrowotnej potrzebuje nowego gracza, który będzie w stanie przełamać biurokratyczne zasady i poprawić jakość leczenia”.

Laurent Alexandre LeWeb Will money survive credits Trend Nomad

„Czy pieniądze przetrwają w cywilizacji NBIC? Czy przetrwają sztuczną inteligencję? Nie jestem tego pewien”.

Laurent Alexandre LeWeb Physicians of 2030 credits Trend Nomad

„Jestem pewien jednego: w 2030 r. to informatycy będą lekarzami”.

Laurent Alexandre LeWeb Contact details credits Trend Nomad

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przedstawionych idei, możesz je skierować bezpośrednio do dr. Laurenta Alexandra, pisząc do niego mejla na adres laurent.alexandre@dnavision.be lub kontaktując się z nim przez Twittera: @dr_l_alexandre.

Laurent Alexandre – chirurg i neurobiolog. Ukończył również Instytut Nauk Politycznych w Paryżu, uczelnię biznesową HEC i szkołę administracji ENA. Założyciel serwisu Doctissimo.fr i ponad dziesięciu firm z branży nowych technologii. Zarządza belgijską firmą DNAVision specjalizującą się w badaniach genomu. Autor kilku książek, m.in. „La mort de la mort”, „La défaite du cancer” i „Google Démocratie”.

Konferencja LeWeb organizowana co roku w Paryżu to jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych nowym technologiom związanym z internetem. Podczas ostatniej edycji, która odbyła się w dniach od 9 do 11 grudnia 2014 r., na trzech scenach wystąpili przedstawiciele międzynarodowych korporacji, startupowcy oraz niezależni badacze i wizjonerzy. Wszystkie wystąpienia można obejrzeć na kanale LeWeb na YouTubie.

Zdjęcia: TrendNomad.com

www.dnavision.com
www.leweb.co

Spodobał Ci się artykuł? Postaw mi za niego kawę. Możesz przekazać mi dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami.

Polecane artykuły