Trendy w przemyśle mody – cytaty z konferencji o nowych technologiach Web Summit i Slush

Recykling tekstyliów przeprowadzany w sposób przyjazny środowisku, materiały wyhodowane w laboratoriach i wykorzystanie technologii rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości w mobile’owym kanale sprzedaży ubrań i akcesoriów – oto trendy, które w nadchodzących latach będą wywierały coraz większy wpływ na branżę mody.

Wszystkie zdjęcia i niżej zacytowane wypowiedzi pochodzą z dwóch wykładów: „The Manufacturing Revolution: Transforming the Fashion Industry Through Technology” wygłoszonego przez Miroslavę Dumę – założycielkę i prezes Fashion Tech Lab – 30 listopada na konferencji Slush w Helsinkach oraz „The five biggest myths of AR in fashion” autorstwa Matthew Drinkwatera – dyrektora The Fashion Innovation Agency prowadzonej przy London College of Fashion – który wystąpił 9 listopada na konferencji Web Summit w Lizbonie.

 

Działania w kierunku zrównoważonej mody

Miroslava Duma – założycielka i prezes Fashion Tech Lab – na scenie konferencji Slush 2017 w Helsinkach. Fot.: TrendNomad.com

– Moda i przemysł odzieżowy, warte w sumie trzy biliony dolarów, to drugi na świecie przemysł pod względem wielkości negatywnego wpływu na środowisko, tuż za przemysłem naftowym i gazowym.

Przemysł odzieżowy kreuje zmiany w każdym sezonie: nowe kolory, nowe sylwetki… Jednak pod względem technologii produkcji nic się tu poważnie nie zmieniło od wieku. Przemysł odzieżowy jest przestarzały i niemodny.

Bawełna jest jednym z tych materiałów, których produkcja ma najwięcej negatywnego wpływu na środowisko, podobnie jak jedwab, wełna czy skóra. Aby wyprodukować jedną parę dżinsów i koszulkę, trzeba zużyć około 20 tys. litrów wody. Każdego roku na świecie produkuje się ponad 100 mld sztuk odzieży. A przecież z tekstyliów produkuje się też dywany, meble czy nawet banknoty.

Firma Fashion Tech Lab powstała po to, by ukierunkować branżę odzieżową w stronę innowacyjnego przemysłu przyjaznego środowisku i biznesu prowadzonego w sposób odpowiedzialny społecznie.

Dobra wiadomość jest taka, że w obszarach badań nad nowymi materiałami i biotechnologią zachodzi obecnie prawdziwa rewolucja. FTL wyszukuje firmy stojące za innowacjami w tych dziedzinach, inwestuje w nie oraz doprowadza do współpracy między technologami a gigantami mody.

Inwestujemy na przykład w laboratorium z San Francisco VitroLabs, które hoduje skórę i futro z komórek macierzystych, bez zabijania zwierząt. Inną niesamowitą firmą z San Francisco jest Diamond Foundry, wytwarzająca diamenty w warunkach laboratoryjnych. Nazywamy je „nadziemnymi diamentami”. Są piękne. Oczywiście ich produkcja nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Z kolei firma Bolt Threads wytwarza włókna inspirowane nicią pajęczą. Jeszcze inna firma – Mint Materials – produkuje olejek miętowy, którym pokrywa włókna, z których powstają tkaniny, a następnie ubrania. Olejek zabija bakterie i chroni przed powstawaniem przykrego zapachu na odzieży – dzięki temu możesz nosić np. T-shirt do 20 razy bez prania go.

Nie działamy sami. Mamy wsparcie od wspaniałych ludzi ze świata mody, finansów, nauki i technologii. Często im powtarzam: rewolucja nadejdzie, czy to z naszym udziałem, czy bez nas. Albo będziemy za nią podążać, albo wypadniemy z gry. A ludzie mody nie chcą przestać się liczyć.

Mam dzisiaj przyjemność ogłosić, że na początku 2018 r. uruchomimy zbiórkę społecznościową. Będzie to międzynarodowe przedsięwzięcie mające na celu przetworzenie wielu ton tekstylnych śmieci w nowe włókna. Zachęcam do obejrzenia jednominutowego filmu o tym projekcie.

https://youtu.be/mWeSKH98kus?t=14m30s

Budujemy fabryki Osomtex w różnych miejscach świata, by ze starych ubrań można było wytwarzać nowe ubrania. Każdy będzie mógł wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

 

Cyfrowa moda

Matthew Drinkwater, dyrektor The Fashion Innovation Agency prowadzonej przy London College of Fashion, na scenie konferencji Web Summit 2017 w Lizbonie. Fot.: TrendNomad.com

– Na zdjęciu widzą Państwo wirtualną przymierzalnię Scarfi, którą stworzyliśmy dla Emmy J Shipley, projektantki luksusowych szalików. Emma [po lewej – red.] nie ma na sobie prawdziwego szalika. To, co widzimy pod szyją Emmy, to trójwymiarowy model jednego z jej szalików.

Aplikacja Scarfi powstała ponad rok temu [możną ją pobrać z App Store – red.]. Technologia śledzenia ruchów twarzy i sensory głębokości wbudowane w smartfony rozwijają się tak szybko, że wkrótce całkowicie normalne będzie to, że marki i sprzedawcy oferują wirtualne, fotorealistyczne przymiarki ubrań i akcesoriów przez aplikacje mobilne. W niedalekiej przyszłości będzie to jeden z kanałów sprzedaży mody.

Inną rzeczą, którą możesz wykorzystać, są hologramy o ludzkich wymiarach. Pokazaliśmy je na London Fashion Week we wrześniu ubiegłego roku jako efekt współpracy z duńską projektantką Martine Jarlgaard.

Zeskanowaliśmy kolekcję autorstwa Martine przy użyciu kamer o wysokiej rozdzielczości. Trójwymiarowe modele można było oglądać przez gogle Microsoft Hololens. Widok pełnowymiarowego, wolumetrycznego hologramu, który staje obok ciebie w pokoju, wywiera ogromne wrażenie. Mówimy tutaj o zupełnie innym podejściu na przykład do projektowania pokazu mody niż to, z którym mieliśmy do czynienia do tej pory.

Jeszcze inny projekt powstał we współpracy z Sabinną, młodą projektantką z Londynu. Efekt tej współpracy można było oglądać na Tygodniu Mody w lutym tego roku. Tu już nie tylko widzisz hologram, lecz także możesz wejść z nim w interakcję – możesz zmieniać gestami to, w co jest ubrana wirtualna modelka.

Gdy testujesz takie rozwiązania, przychodzą ci do głowy pomysły na wykorzystanie technologii mieszanej rzeczywistości do komercyjnych celów. Zaczynasz się zastanawiać: co jeśli zamiast modelki czy modela będziesz widział model 1:1 samego siebie? Co jeśli byłoby możliwe przymierzanie ubrań przez gogle mieszanej rzeczywistości? Czy skorzystasz z opcji złożenia zamówienia po dokonaniu wirtualnej przymiarki? Jesteśmy pewni, że tak się właśnie stanie.

Apple’owski iPhone X z czujnikiem głębokości w kamerze to zwiastun powstania ogromnej cyfrowej platformy, przez którą będziemy oglądali do złudzenia realnie wyglądające treści.

Oto przykład, który zaprezentowaliśmy w Londynie miesiąc temu. Projekt powstał we współpracy z marką Rixo London. Modelka ubrana w rzeczy od Rixo może w każdym momencie – dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości – wirtualnie się przespacerować po twoim pokoju. Możesz oglądać ubrania z każdej strony. Oczywiście, to wczesna faza rozwoju tej technologii i przykład tego, do czego może służyć.

Wyobraź sobie, że jako klient oglądasz fotorealistyczny model samego siebie ubrany w wizualizacje rzeczy danej marki odzieżowej. Taka technologia zmieni to, jak rozumiemy modę i jak ją konsumujemy.

Pojęcie cyfrowej mody wkrótce zyska nowe znaczenie. Gdy śledzenie ruchów całego ciała będzie na takim poziomie jak śledzenie ruchów twarzy, w branży mody pojawią się nowe modele biznesowe.

Co jeśli projektanci zaczną tworzyć cyfrowe modele ubrań, które będziesz mógł pobierać na swoje ciało i dostosowywać je do swojego nastroju, a inni ludzie będą je widzieli poprzez gogle mieszanej rzeczywistości? Wówczas wszystko, co wiemy o modzie, ulegnie zmianie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, nad czym pracujemy, zachęcam cię do odwiedzenia London Fashion Week w lutym 2018 r. Pokażemy coś, czego świat jeszcze nie widział. Dodamy warstwę cyfrowych treści do realnego świata – każdy, kto tego doświadczy, zmieni zdanie na temat wpływu technologii rozszerzonej rzeczywistości na przemysł mody.

 

Jeśli chcesz usłyszeć wyżej spisane wypowiedzi w oryginale i dowiedzieć się, o czym jeszcze Miroslava Duma i Matthew Drinkwater opowiedzieli podczas swoich wystąpień, obejrzyj poniższe nagrania wykładów udostępnione przez organizatorów konferencji Slush i Web Summit.

https://www.youtube.com/watch?v=mWeSKH98kus

 

Więcej zdjęć i filmów z konferencji Slush i Web Summit opublikowałem na Instagramie. Zapraszam: #TrendNomadSlush17, #TrendNomadWebSummit2017.

 

Doceniasz pracę, którą włożyłem w przygotowanie podsumowania wykładów o trendach w branży mody wygłoszonych na konferencjach w Helsinkach i Lizbonie? Może chcesz postawić mi za ten materiał symboliczną kawę? Gdziekolwiek jesteś, możesz mi przekazać dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej.

Wszystkie zebrane darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami na tematy, których nie znajdziesz w innych mediach.

Polecane artykuły