Wdrukowana wiara

Badacze z instytutu Pew Research Center prognozują, że „w ciągu najbliższych czterech dekad chrześcijanie pozostaną największą grupą religijną na świecie, ale najszybszy przyrost liczby wyznawców odnotuje islam”.

„Jeśli trendy demograficzne się utrzymają, to do 2050 r. liczba wyznawców islamu niemal zrówna się z liczbą chrześcijan. Muzułmanów będzie wtedy na świecie ok. 2,8 mld, czyli 30 proc. populacji, a chrześcijan 2,9 mld, czyli 31 proc. (…) Mimo że liczba osób niewierzących wzrośnie w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Francja, to odsetek osób, które nie utożsamiają się z żadną religią, spadnie w ujęciu globalnym”. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacji pt. „The Future of World Religions: Population Growth Projections, 2010–2050”. Autorzy prognozy jednak zaznaczają, że takie wydarzenia, jak: wojny, choroby, klęski głodu czy zmiany warunków gospodarczych, mogą wpłynąć na tendencje demograficzne, w tym na wielkości grup religijnych, w sposób nieprzewidywalny.

Czy znaczny przyrost liczby osób wierzących i przywiązanych do tradycji może stanąć na przeszkodzie wprowadzaniu do masowego użycia wielu nowych technologii? Projektant Othman Khunji jest przeciwnego zdania. Dizajner przekonuje, że dizajn i przedmioty np. wydrukowane na drukarkach 3D mogą służyć wzmacnianiu więzi z wyznawanym bogiem – w jego przypadku z Allahem. W tym celu zaprojektował i wykonał urządzenie The Prayary.

https://vimeo.com/123185985

The Prayary to mechanizm przykryty sadżdżadą, czyli dywanem, na którym muzułmanie zwróceni w kierunku Mekki pięciokrotnie w ciągu doby odmawiają salat. W momencie gdy czoło modlącej się osoby dotyka dywanu (pokłon „Alsujood” oznacza całkowite oddanie Allahowi), mata lekko się przechyla, a mechanizm wydrukowany na drukarce 3D zostaje wprawiony w ruch. Płótno lub gruby papier pokryty cytatami z Koranu (wybór treści zależy od wiernego) napręża się, przesuwa i trafia do pojemnika wypełnionego klejem, a następnie ciasno nawija na rolkę. Taśmy nawijane na żelazny pręt po wielu modlitwach przeradzają się w twarde jak kamień paciorki, z których wierny może wykonać dla siebie subhę, czyli muzułmański sznur modlitewny.

Othman Khunji The Prayary outcome Design Days Dubai

Projektant zmierzył się z dwiema stereotypowymi postawami muzułmanów mieszkających w rejonie Zatoki Perskiej – tych, którzy obawiają się zmian i sprzeciwiają się ich wprowadzaniu, rygorystycznie przestrzegają zasad wyznaczonych przez doktrynę religijną i narzucają je innym, a także tych, którzy coraz bardziej oddalają się od wiary. Projektantowi zależało na tym, aby praktykowanie religii było bardziej przystępne i angażujące. Aby osiągnąć ten cel, wykorzystał nowe technologie, rzadko kojarzone z religijnością. Mata The Prayary powstała z myślą o dzieciach uczących się rytuału oraz osobach dorosłych, które potrzebują dodatkowej zachęty do odbywania regularnych modlitw.

Othman Khunji The Prayary mat Design Days Dubai

The Prayary służy do wzmacniania więzi z Allahem i podtrzymania tej relacji między modlitwami. Mata uatrakcyjnia modlitwę zarówno na duchowym, jak i fizycznym poziomie – dzięki niej salat wiąże się z namacalną nagrodą – lecz nie wprowadza zmian w przebieg samej modlitwy.

Othman Khunji The Prayary zoom Design Days Dubai credits Trend Nomad
fot.: Trend Nomad

Rama urządzenia The Prayary została wykonana z drewna, a elementy mechanizmu wydrukowano na drukarce 3D. Wersety Koranu pokrywające paciorki zostały wydrukowane tuszami utwardzanymi promieniami UV, a sam materiał pocięto na paski laserem.

Othman Khunji

Othman Khunji pochodzi z Bahrajnu, obecnie mieszka w Katarze. W tym roku na uniwersytecie VCUQatar w Ad-Dausze ukończył studia magisterskie na kierunku dizajn. Othman interesuje się projektowaniem wnętrz, mody, produktów i interaktywnych przestrzeni. Jego szeroki zakres zainteresowań i znajomość wielu języków projektowych wynikają z częstych podróży między Bahrajnem, Kolumbią, Dubajem i Katarem.

Burj Khalifa Design Days Dubai credits Trend Nomad
Targi Design Days Dubai odbywają się tuż obok najwyższego budynku na świecie – Burdż Chalifa. fot.: Trend Nomad

Projekt The Prayary był częścią wystawy pt. „Souvenir” zorganizowanej w ramach targów Design Days Dubai odbywających się od 16 do 20 marca br. w Dubaju. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące prezentowanego projektu, możesz się skontaktować z dr. Thomasem Modeenem, którego miałem przyjemność poznać w Dubaju  (thmodeen@vcu.edu; dr Modeen pełni obowiązki kierownika studiów magisterskich na wydziale dizajnu na VCUQatar), lub bezpośrednio z projektantem Othmanem Khunjim: khunjio@mymail.vcu.edu.

www.designdaysdubai.ae
www.qatar.vcu.edu

Spodobał Ci się artykuł? Postaw mi za niego kawę. Możesz przekazać mi dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami.

Polecane artykuły