Nowe generacje sprzętów kuchennych nie będą się różniły od swoich poprzedników wyłącznie stylizacją czy danymi dotyczącymi zużycia energii elektrycznej i wody. Sądząc po rozwiązaniu zaproponowanym przez firmę Grundig, ich główną cechą będzie wspólny, wirtualny panel sterowania działający w oparciu o rzutnik i czujniki rozpoznające gesty.
Czy gałki i przyciski służące do sterowania sprzętami kuchennymi są zbędne? Po obejrzeniu prototypu systemu Grundig VUX – to skrót od słów Virtual User eXperience – łatwo nabrać przekonania, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. I wcale nie chodzi o zdalne sterowanie urządzeniami za pomocą smartfona. System sterowania Grundig VUX zintegrowany z okapem, płytą grzejną i zmywarką nie opiera się na materialnych pokrętłach ani mobilnej aplikacji, lecz na projektorze wyświetlającym na blacie i kuchence wirtualny, elastyczny panel sterowania, a także rozpoznającym gesty użytkownika.

Miniaturowy rzutnik zainstalowany w okapie wyświetla panel sterowania płyty kuchennej, zmywarki i okapu na powierzchni kuchenki i tuż obok niej. Wirtualne przyciski mają przypisane takie same funkcje jak ich materialne odpowiedniki – umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń, wybieranie programów pracy, zmianę temperatury czy czasu gotowania. Wyświetlany interface można porównać do aplikacji widocznej na dotykowym ekranie smartfona, z tą różnicą, że w przypadku systemu VUX do rozpoznawania komend wykonywanych gestami służy projektor.
W odróżnieniu od stałych, materialnych pokręteł i przycisków cały wirtualny panel sterowania można przesuwać, zwalniając powierzchnię potrzebną na przygotowanie posiłku czy odstawienie garnka. Dzieje się to automatycznie: wystarczy postawić naczynie na wyświetlony przycisk, by ten ostatni przeniósł się do wolnej strefy.
Na wykonanym przeze mnie, niżej zamieszczonym nagraniu jeden z członków zespołu Arçelik SW Innovation Centre pracującego nad VUX-em – software developer Pedro Batista – wyjaśnia, jak działa nowy system firmy Grundig.
https://www.youtube.com/watch?v=c4ARgQ3Xyqg
System VUX wyświetla na powierzchni płyty indukcyjnej siatkę składającą się z ośmiu prostokątów. Garnków nie trzeba stawiać w ściśle określonych miejscach – wystarczy je umieścić w granicach jednego z dwóch największych prostokątów. Pola indukcyjne dopasują się do naczyń. Ponadto system rozpozna, gdy na kuchence znajdzie się inny przedmiot niż garnek czy patelnia, i ze względów bezpieczeństwa natychmiast wyłączy działanie indukcji w odpowiedniej części płyty.

System VUX można także połączyć z kamerą zainstalowaną w pokoju dziecięcym. Dzięki temu podczas przygotowywania posiłków rodzic czy opiekun może obserwować dziecko znajdujące się w innej części domu. Z kolei po połączeniu smartfona z systemem VUX przez Bluetooth rzutnik wyświetla powiadomienia o przychodzących połączeniach i przyciski umożliwiające ich odebranie lub odrzucenie bez sięgania po smartfona. Mikrofon i głośnik wbudowano w okap.

VUX to znacznie więcej niż spektakularny prototyp systemu kuchennego stworzony w celu przyciągnięcia uwagi mediów i budowy wizerunku marki. System składający się z okapu, płyty kuchennej i zmywarki niedługo stanie się prawdziwym produktem – do sprzedaży ma trafić w drugiej połowie 2016 r.
PS Moim zdaniem ostateczna, konsumencka wersja okapu powinna zostać wzbogacona o kamerę internetową służącą do monitorowania domu, uruchamianą zdalnie przez smartfona (ze względów bezpieczeństwa, tylko takiego z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych).
Spodobał Ci się artykuł? Postaw mi za niego kawę. Możesz przekazać mi dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami.