Związać koniec z końcem

Zamiast o zakupie kolejnej pary butów lepiej pomyśleć o wymianie samych sznurówek. Skąpstwo? Kryzys? Nie – to świadomość tego, jaki wpływ na środowisko ma przemysł obuwniczy.

Buty są jednymi z najmniej przyjaznych środowisku części garderoby. Według badań przeprowadzonych przez Massachusetts Institute of Technology wyprodukowanie jednej pary wiąże się z wyemitowaniem średnio 30 funtów (ok. 14 kg) dwutlenku węgla. Podczas produkcji 25 mld par butów sprzedawanych co roku na całym świecie przemysł obuwniczy emituje do atmosfery niemal tyle samo gazów cieplarnianych co całe Włochy. Czyli całe mnóstwo.

UNDO Laces designjuntion New York carbon facts

Projektanci ze studia UNDO Labs nie tylko zwracają uwagę na ten problem, lecz także pomagają w naprawianiu szkód wyrządzanych środowisku przez przemysł obuwniczy. W tym celu wprowadzają na rynek sznurówki UNDO Laces. Ze środków pochodzących ze sprzedaży każdej pary sznurówek UNDO Labs zakupuje za pośrednictwem firm trzecich świadectwa redukcji emisji CO2 (ang. carbon offset credits) pochodzące od farm wiatrowych, elektrowni słonecznych i organizacji zajmujących się zalesianiem terenów. Wpływy ze sprzedaży jednej pary sznurówek pokrywają koszty nabycia tylu jednostek, ile potrzeba na zrekompensowanie szkód wyrządzonych naturze podczas produkcji jednej pary butów.

https://vimeo.com/130380156

Oprócz pozbycia się wyrzutów sumienia za dotychczasowe zakupy równie modnych, co nieprzyjaznych środowisku par butów są jeszcze co najmniej dwa powody, dla których warto rozważyć wymianę standardowych sznurowadeł na UNDO Laces. Dzięki specjalnemu mechanizmowi i magnesom zamontowanym na obu końcach sznurówki UNDO wymiana jednej sztuki na drugą trwa kilka sekund. Pierwsza sznurówka dosłownie wciąga na swoje miejsce nową – dokładnie widać to na filmie udostępnionym powyżej w ujęciu rozpoczynającym się w 80. sekundzie. Mozolna dotąd wymiana sznurówek staje się bardzo prosta, co według projektantów oznacza, że klienci będą częściej i chętniej dopasowywali kolory sznurówek do innych części garderoby. W rezultacie buty, które już mają, nie znudzą się im tak szybko i będą kupowali mniej nowych par.

UNDO Laces designjuntion New York_loop

I jeszcze jedna ważna cecha UNDO Laces. Po zawiązaniu buta można złączyć metalowe końcówki sznurówki. Powstała w ten sposób pętla nie tylko estetycznie wygląda, lecz także ma charakter symboliczny. To materialny manifest dbałości o zachowanie równowagi ekologicznej.

Print

Wybór odpowiedniej długości sznurówki UNDO Laces jest prosty: wystarczy policzyć na bucie oczka do przewlekania. But z dwoma lub trzema parami oczek wymaga sznurówki o długości 6o cm. Sznurówka o 20 cm dłuższa będzie pasowała do butów z czterema, pięcioma i sześcioma parami oczek. Największe modele potrzebują sznurówki o długości przekraczającej metr.

UNDO Laces designjuntion New York metal

Dla założycieli studia projektowego UNDO Labs najistotniejsze są relacje zachodzące pomiędzy środowiskiem a produktami wytwarzanymi przez człowieka. Dizajnerzy nie tylko przeprojektowują najprostsze przedmioty codziennego użytku, lecz także poprzez przeznaczanie części dochodów na zakup świadectw redukcji emisji CO2 zmniejszają szkody wyrządzane naturze podczas procesów przemysłowych. Studio ma swoje oddziały w Nowym Jorku i Stambule.

UNDO Laces designjuntion New York expo credits Trend Nomad
fot.: Trend Nomad

Dziś rozpoczęła się kampania crowdfundingowa UNDO Labs na Kickstarterze – zachęcam do wsparcia tego projektu. Ja swoją pierwszą parę sznurówek UNDO Laces zdobyłem na targach designjunction, które od 15 do 18 maja br. odbywały się w Nowym Jorku w ramach festiwalu NYCxDESIGN. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące sznurówek UNDO Laces, współzałożyciel marki Can Özinci chętnie odpowie na twojego mejla: can@undolabs.com.

www.undolabs.com

Spodobał Ci się artykuł? Postaw mi za niego kawę. Możesz przekazać mi dowolną kwotę ze swojego konta PayPal lub karty kredytowej. Wszystkie darowizny przeznaczam na finansowanie wyjazdów na targi, festiwale i konferencje o dizajnie i nowych technologiach – to na nich odkrywam tematy opisywane na blogu. Aby dokonać bezpiecznej transakcji, wystarczy kliknąć znajdujący się niżej przycisk. Dziękuję za wsparcie, odwdzięczę się kolejnymi materiałami.

Polecane artykuły